Aqua Peeling Uygulamasının Zararları ve Riskleri Nelerdir?

Peeling'e Dair Herşey!

Aqua Peeling Uygulamasının Zararları ve Riskleri Nelerdir?

Aqua Peeling, her ne kadar sağlıklı bir uygulama olsa da, belli durumlarda risk teşkil eder. Dolayısıyla, uygulamaya başlamadan önce bir cilt doktoruna danışmak ve gerekli tetkikleri yapmak gerekir. Aksi takdirde bu uygulamadan zarar görmek mümkündür. Aqua Peeling uygulaması, risk teşkil eden durumlarda yapıldığı takdirde, ciltte düzeltilmesi istenen sorunun daha çok artmasına sebep olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için, uygulama yaptırılacak yere de dikkat edilmelidir.

Kimler Neden Aqua Peeling Yaptırmamalıdır?

  • Yüzünde açık bir yara olan kişilerin aqua peeling uygulamasından uzak durması gerekir. Açık yaralara vakumlama yapıldığında, yaralar daha çok büyüyebilir ve cildin tamamına yayılabilir. Diğer yandan, açık yaralarda solüsyon kullanımı enfeksiyon gibi durumlara sebep olabilir. Bu yüzden ciltte bir yara varsa, aqua peeling uygulamasına geçilmeden önce bu yaranın kapanmasını beklemek gerekir.
  • Aqua peeling uygulaması, egzama hastaları için uygun değildir. Bu uygulama hastalığı daha kötü bir hâle getirebilir ve iyileşmesini zorlaştırabilir. Aynı şekilde, dermatit hastalarının da aqua peelingten uzak durması gerekir.
  • Aqua peeling solüsyonlarında bulunan maddeler, hamileler ve doğum kontrolü yapan kişiler için zararlıdır. Bu maddelerin alınması, doğum kontrol ve gebelik durumlarında vücuttaki hormonal salınımı olumsuz etkiler. 
  • Enfeksiyon, aqua peeling uygulaması için ciddi bir risktir. Enfeksiyon problemine sahip olanların kesinlikle bu uygulamayı yaptırmamaları gerekir. Solüsyonlar ve vakumlama işlemi, enfeksiyonu büyüterek yüze hatta yüz çevresine yayılmasına sebep olabilir.
  • Aqua peeling yönteminde uygulanan solüsyonlar, izotretinoin tedavisinde kullanılan maddeler ile tepkime yaratabilir. Bu durum hem cilt yüzeyine hem de hormonal dengeye zarar verecektir. Dolayısıyla, izotretinoin tedavisi olan kişilerin aqua peeling uygulamasından uzak durmaları gerekir.

Tüm bunlarla birlikte, aqua peeling herkes için uygun bir uygulama değildir. Cerrahi yöntemlerin uygulanmıyor olması, bu uygulamayı tamamen risksiz kılmaz. Belirgin bir cilt probleminiz yoksa bile, aqua peeling yaptırmadan önce mutlaka bir cilt doktoruna danışmanız gerekir. 

Aqua Peeling Zararları Nelerdir?

Uygulamanın belirgin bir zararı olmasa da, risk teşkil eden durumlarda yapıldığında ciltte bazı problemlere yol açabilir. Bu uygulamayı yapan bazı kişilerde ciltte kızarıklık, yaralanma, enfeksiyon gibi durumlar görülebilmektedir. Aynı zamanda, alerjik reaksiyon da tanık olunan bir durumdur. Bu zararlardan korunabilmek için uygulamadan önce sağlam tetkiklerin yapılması gerekir.

Aqua Peeling Uygulamasının Zararları ve Riskleri Nelerdir?