Aqua Peeling Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Peeling'e Dair Herşey!

Aqua Peeling Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle, yukarıda belirtilen risklere dikkat etmekte fayda var. Herhangi bir cilt hastalığı veya alerji durumu varsa, bu uygulama kesinlikle yaptırılmamalıdır. Bununla birlikte, aqua peeling uygulaması yaptırılan kliniğin de iyi seçilmesi gerekir.

 

Klinik Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Cilt bakım uygulamaları yapan bütün kliniklerin aynı kalitede olmadığını hatırlatmak gerekir. Aqua peeling, uzmanlık gerektiren bir uygulamadır. Dozda veya uygulamada yanlışlık olması hâlinde, ciddi cilt problemleriyle karşı karşıya kalmak mümkündür. Bu yüzden, profesyonel bir hekim kadrosuna sahip olan iyi bir klinikte çalışmak gerekir. Mümkünse, klinikte çalışan hekimler hakkında araştırma yapılmalı ve cilt bakımı konusunda uzmanlıklarından emin olunmalıdır.İyi bir klinik, başvuruları kişinin sağlık durumuna göre değerlendirir. Ancak bazı klinikler kazanç elde edebilmek için, risk grubunda olan kişilere de peeling uygulaması yapmaktadır. Başvurduğunuz klinik, sağlık ile ilgili konulara ve risklere dikkat etmiyor, sizi bu konuda uyarmıyorsa kesinlikle başka bir yeri tercih etmeniz gerekir.

Uygulama Öncesinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Aqua peeling uygulamasından önce cildin temizlenmesi gerekir. Eğer bir yara varsa, tamamen iyileşmesi beklenmelidir. Bununla birlikte, uygulamanın yapılacağı gün makyaj yapılmaması, daha önce yapılan makyajın jel ile veya makyaj temizleme mendiliyle silindikten sonra yüzün bol su ile yıkanması da önemlidir. Uygulama esnasında yüzde herhangi bir kimyasal ürünün kalıntısı olmadığından emin olunmalıdır.
Yakın zamanda herhangi bir yüz maskesi yaptıysanız, Aqua peeling yapmadan önce bu maskenin etkilerinin geçmesini beklemelisiniz. Bazı durumlarda, uygulamadan önce özel bir beslenme rejimi veya kür gerekebilir. Uygulama için gün aldıktan sonra, hekim tarafından verilen önerilere riayet etmeniz faydalı olacaktır. Bu sayede aqua peelingin etkisini arttırabilir ve cilt güzelliğinin uzun süre korunmasını sağlayabilirsiniz.

Aqua Peeling Uygulamasından Sonra Neler Yapılmalıdır?

Uygulamadan sonra ilk olarak yan etkilere dikkat etmekte fayda var. Eğer cildinizde herhangi bir kızarıklık veya yanma görülüyorsa, alerjik reaksiyondan şüphelenilebilir. Bu durumda vakit kaybetmeden bir cilt doktoruna görünmeniz gerekir. Eğer bir yan etki ya da alerji durumu söz konusuysa, erken müdahale edilmediği takdirde büyüyecektir. Bu yüzden, böyle durumlarda doktor kontrolü aksatılmamalıdır.
Belirtildiği gibi, aqua peeling uygulaması cilt sorunlarını çözmekle birlikte, tamamen ortadan kaldırmaz. Vücut, sürekli olarak yenilendiği için, belli etkenler söz konusu olduğunda aynı cilt sorunları görülebilir. Uygulamanın etkilerinin korunması için, sonraki süreçte cilt sağlığına dikkat edilmelidir.

Aqua Peeling Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Beslenme, cilt sağlığını etkileyen temel unsurlardan biridir. Aqua peeling ile düzeltilmesi istenen sorunların önemli bir kısmı yanlış beslenme sebebiyle gerçekleşir. Sivilce oluşumu, cilt yağlanması gibi sorunlar büyük ölçüde beslenme rejimine bağlıdır. Aqua peelingin etkilerinin devam etmesi, cildin güzelliğini ve sağlığını koruması için sonraki süreçte beslenme rejimine dikkat etmek faydalı olacaktır. 
Uygulamadan sonra, yağlı yiyeceklerden, fast-food olarak adlandırılan besinlerden, glukoz şurubu içeren tatlılardan ve işlenmiş ürünlerden olabildiğince uzak durulmalıdır. Sebze, balık, kırmızı et, süt gibi sağlıklı besinlerden oluşan bir diyeti sürdürmek bu aşamada faydalı olacaktır. Beslenme ne kadar sağlıklı olursa, cildin kendini yenileme hızı aynı ölçüde artar. Ciltteki gözenekleri besleyecek besinler tüketerek, aqua peeling ile elde edilen etkiyi sürdürmek mümkündür.

Uygulamadan Sonra Cilt Bakımı

Cildin her gün bol suyla yıkanması, nem oranının korunması için büyük bir önem taşır. Organik sabun kullanarak yüzünüzü yıkayabilir ve aqua peeling ile elde ettiğiniz saflığı koruyabilirsiniz. Bununla birlikte, uygulamadan sonra bakım kremi veya maske kullanmanız gerekebilir. Ancak kullanacağınız ürünleri, uygulamayı yürüten hekime ve başka bir cilt doktoruna danışmanız faydalı olacaktır. Cilt bakımına ve temizliğine özen gösterdiğiniz takdirde, uygulamanın etkilerini sürdürmeniz mümkündür.

Uygulamadan Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Konular

Peeling uygulanan cildin güneş ile teması belli durumlarda tehlikeli olabilir. Hatta yaz aylarında peeling yaptırmak ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan araştırma, yazın uygulanan peelingin zararlarını ortaya koymuştur. 
Öncelikle, peeling derinin soyulması anlamına gelir ve cildin yenilenmesi doğal olarak zaman alacaktır. Yüz derisi bu esnada güneş yanıklarına karşı savunmasızdır. Yazın yapılan peeling uygulamalarında, güneş lekeleri görülebilmektedir. Ayrıca, kırışıklıklar da yaz aylarında yapılan uygulamanın yan etkileri arasındadır. Aşırı güneş ışıklarıyla temas eden ciltte kızarıklık, leke gibi problemler görülebilir. Ancak tüm bunlardan daha tehlikeli bir riskin var olduğunu belirtmekte fayda var.
Ultraviyole ışınlarının yoğun olduğu zamanlarda peeling uygulaması yapmak, lekelenmeye ve tahrişe yol açar. Diğer yandan, kansere sebep veren hücreler de bu sayede artabilir. Deri, güneş temasıyla hassaslaştığı için tahriş ve alerji sıklıkla görülebilmektedir. Özellikle buğday ve esmer ten tonlarına sahip olan kişilerin, peelingten sonra güneş temasına dikkat etmeleri gerekir. Ancak risk grubunun bundan ibaret olmadığını hatırlatmak faydalı olacaktır. Açık tenli, sarışın, kızıl saçlı kişilerin cilt yapısı tahrişe daha yatkındır ve peeling uygulaması yaz aylarında yapıldığı takdirde bu kişilerde kızarıklık görülebilir.
Peeling sonrasında yüzü güneşten korumak, güneş ışınlarına maruz kalmasını önlemek gerekir. Ancak ilkbahar ve yaz aylarında bu pek mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla, peeling yapmak için güneş ışıklarının yaygın olmadığı sonbahar ve kış aylarını tercih etmekte fayda var. 
Solaryum da peeling sonrasında uzak durulması gereken bir uygulamadır. Hatta solaryum cihazının ışınlarına maruz kalmak, güneş ışınlarından daha tehlikelidir. Peeling yaptırdıktan belli bir süre sonrasına kadar solaryumdan ve benzeri uygulamalardan uzak durulmalıdır.

Peeling Hangi Sıklıkla Yapılır?

Peeling uygulaması, cildin yenilenme zamanına göre birkaç kez yapılabilir. Genellikle 28 ile 30 gün aralıklarla uygulanır. Uygulama sıklığı, cilt yapısına ve yapılan uygulamanın etkilerine göre belirlenebilir. Bazı peeling programları ise haftada iki kez uygulanmaktadır. Belirtildiği gibi, bu sıklık tamamen cilt yapısına ve ciltteki diğer etkenlere bağlıdır. Sık yapılan bir uygulama ile ciltte pürüzsüzlük sağlamak mümkündür.

Aqua Peeling Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?