Kimyasal Peeling Cilde Zarar Veriyor mu

Peeling'e Dair Herşey!

 

Öncelikle Kimyasal Peeling uygulanan bireyler aynı gün normal yaşamlarına geri dönebilmektedirler. Yani herhangi bir bekleme sürecinin oluşmadığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Tabii ki Kimyasal Peeling cilde zarar veriyor mu diyenlere de ufak hatırlatmalar yapmamız gerekiyor. Bilindiği üzere bu işlem belirli kimyasal maddeler ile cilde uygulanmaktadır. Dolayısıyla her metotta olduğu gibi bu işlemde de belirli riskler mevcuttur. Ancak uzman hekim tarafından uygulanan Kimyasal Peeling ile ortaya bir yan etkinin çıkmayacağını ifade etmek mümkündür. Yine de bazı hususlara dikkat etmenin değerli olacağı unutulmamalıdır. 

Kimyasal Peeling cilde zarar veriyor mu diyenlere kısmen evet yanıtı verilmelidir. Daha doğrusu bu zarar hekim tarafından bilinçli olarak verilmektedir. Çünkü kimyasal madde ile cildin üst derisi soyulmakta ve yeni deri oluşumu desteklenmektedir. Bu sayede ciltteki kırışıklıklar azalacak, sarkmalar engellenecek, sivilce, leke ya da akneler giderilecektir. Sonuç olarak uzman kişilerin uygulayacakları Kimyasal Peeling ile herhangi bir zarardan söz etmek mümkün değildir. Ancak kasıtlı zarar verildikten sonra cildin birkaç gün içerisinde iyileştiği ve eskisinden çok çok daha iyi bir hale geldiği unutulmamalıdır.

Kimyasal Peeling işleminden sonra ortaya çıkan zarar daha çok kızarıklık, ödem ve kabuklanma olarak dikkat çekmektedir. Yani bu aslında beklenen doğal bir yan etkidir. Hatta bu yan etkilerin görülmesi artık cildin deri değiştirdiğini ve istenilen sonuca ulaşacağının bir göstergesidir. Haliyle bir zarardan bahsetmenin çok da doğru olmayacağını rahatlıkla ifade edebiliriz. Bu arada unutulmaması gereken husus, uzman kişiler tarafından yapılmayan işlemlerin belirli sorunlar yaratabileceğidir. Kısacası kimyasal maddenin çok fazla kullanılması ya da yanlış yöntemlerle uygulanması sorunları ortaya çıkarabilmekte ve bu da cilde zarar verebilmektedir. Yine de istenildiği şekilde ve uzman kişilerin eliyle gerçekleştirilen Kimyasal Peeling metodunda bu tür problemler karşılaşmak neredeyse imkansızdır. Siz her ne olursa olsun gerekli araştırmayı yaparak ve uzman tercihinde bulunarak cildinizin çok daha iyi, sağlıklı ve güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. 

Kimyasal Peeling Cilde Zarar Veriyor mu