Kimyasal Peeling Nedir

Peeling'e Dair Herşey!

Kimyasal Peeling Nedir

Kimyasal peeling birçok kişi tarafından güvenle yaptırılan bir cilt bakım uygulamasıdır. Tabii ki uygulamanın belirli riskleri olduğu ifade edilse de uzman ellerde yapılan Kimyasal Peeling ile hiçbir riskin bulunmadığı görülmektedir. Daha doğrusu cilt tipine göre doğru tedavi işlemiyle beklenilen sonuç alınmakta ve herhangi bir yan etki ortaya çıkmamaktadır. Özellikle bu işlemi tam anlamıyla bilemeyen ve yetkinlik konusunda sorun yaşayan kişiler Kimyasal Peeling uygulaması yaptıklarında hastanın cildinde kızarıklıklar ve yanıklar ortaya çıkabilmektedir. Ancak son dönemde Kimyasal Peeling yapan sertifikalı yerlerin sayısında artış gözlenmiş ve bu noktada eğitim alan dermatolog sayısı artmıştır. Yani işi bilen kimselerin uyguladığı Kimyasal Peeling hiçbir zarar vermemekle birlikte ciltteki ölü derinin soyulmasına ve ışıltı bakımı ile yepyeni bir görünüme kavuşmasına olanak sağlamaktadır. 

Kimyasal Peeling özellikle birkaç seansta sonuç veren etkili bir cilt bakım yöntemidir. Genellikle hastalar ilk seansta sonuç alsalar bile derin yaralara sahip olan, leke açısından sorunlu ciltlerde seans sayısı artabilmektedir. Ancak dermatolog ve güzellik uzmanı bunun kararını verecek, cildin en iyi görünüme sahip olması için gereken işlemleri uygulayacaktır. Dolayısıyla erkek ya da kadınların ilk başta bu konuda uzman kişilere danışmaları ve gereken tedaviyi almaları istenmektedir.

Kimyasal Peeling tahmin edildiği gibi cerrahi bir müdahale değildir. Yani cilde herhangi bir cerrahi işlem yapılmamaktadır. Dolayısıyla kesik, yara gibi sonuçlar beklenmemekle birlikte cilde zarar da gelmemektedir. Ancak kimyasal maddelerin doğru kullanılması ve cilt tipine göre belirlenmesi tedavinin sonucunu doğrudan etkilemektedir. Herkes tarafından yapılamayan Kimyasal Peeling uzman ellerde lekelerin arınmasına, sivilcelerin giderilmesine ve ciltteki görünümünü düzeltilmesine direkt olarak katkı sağlamaktadır. Burada unutulmaması gereken şey Kimyasal Peeling işleminin yüz gerdirmeye herhangi bir yararı olmadığıdır. Kısacası uygulanan işlemle cildin gerilme ya da sıkılaşma gibi sonuçlar almayacağını ifade etmek mümkündür. 

Kimyasal Peeling uygulamasında öncelikle cildin analizi yapılmaktadır. Yüz tipi, cilt rengi ve diğer faktörlere göre özel olarak hazırlanan solüsyon bakım yaptıracak kişinin cildine bir fırça yoluyla uygulanmaktadır. İlk başta sürülen kimyasal sonucunda kişiler hafif yanma ve kaşınma hissetmektedirler. Aslında bu his cildin derisinin soyulduğuna ve yeni hücre üretimine başladığına işarettir. Dolayısıyla bu tür etkileri gören kişilerin endişe duymamaları ve beklenildiği gibi tedavilerine devam etmeleri istenmektedir. Yine de uzman kişiler cilt bakımı yaptıranları belirli hususlarda uyaracak ve işlemin nasıl ilerleyeceğini tek tek anlatacaklardır. 

Kimyasal maddelerin cilde uygulanmasıyla yapılan Kimyasal Peeling işleminde ufak tefek kızarıklıklar ortaya çıkabilmektedir. Tabii ki bu tür kızarıklıklar normal olmakla birlikte birkaç saat içerisinde ortadan kaybolmaktadır. Ancak uzmanların belirttiğine göre Kimyasal Peeling işleminden en az bir gün önce cildin herhangi bir kimyasal madde ile temizlenmemesi gerekmektedir. Daha doğrusu bu işlemden evvel farklı uygulamaların cilde yapılmaması tavsiyeler arasındadır. Aynı zamanda makyaj da yine uzmanların istemedikleri şeylerden birisidir. Dolayısıyla Kimyasal Peeling yaptırmadan önce mutlaka uzmanlarla görüşmek ve önerileri dikkate almak isabetli olacaktır. Bu güne kadar birçok kişide etkili sonuç veren metot herkesin cilt tipine uygun olarak yapıldığında istenileni ve beklenileni ortaya çıkarmaktadır. 

Sonuç olarak Kimyasal Peeling etkili bir cilt bakım tekniği olarak son yıllarda dermatolog ve uzman kişiler tarafından uygulanmaktadır. İşlemin başarı yüzdesinin fazla olması ve etkili sonuçlar vermesi kişilerin Kimyasal Peeling’i tercih etmeleri için geçerli sebepler arasındadır. Dolayısıyla siz de büyük cilt problemlerinizde bu metoda yönelebilirsiniz. 

Kimyasal Peeling Nedir