Kimyasal Peeling Öncesinde ve Sonrasında Yapılan İşlemler

Peeling'e Dair Herşey!

Kimyasal Peeling Öncesinde ve Sonrasında

Kimyasal Peeling demin de ifade edildiği gibi ciltteki yara, yanık veya lekelerin giderilmesine, cildin yenilenmesine ve ölü dokuların ciltten temizlenmesine yardımcı olan bir yöntemdir. Tabii ki bu yöntem doğru kişiler tarafından uygulandığında cildin ipeksi görünüme kavuşması sağlanmakta ve harika bir görünüm elde etmesi hedeflenmektedir. Yalnız Kimyasal Peeling işlemi öncesinde ve sonrasında bazı şeylere dikkat etmek gerekmektedir. Yani uzmanların belirttiği hususlara dikkat etmek hem beklenilen sonucun daha kısa sürede alınmasına hem de ciltte karşılaşabilecek reaksiyonların minimumda tutulmasına yardımcı olacaktır. 

Kimyasal Peeling işleminden önce mutlaka dermatolog önerileri dikkate alınmalı ve işlemden bir gün önce makyaj yapmak bırakılmalıdır. Aynı zamanda cildin yine farklı kimyasallarla temizlenmesi de dermatologlar tarafından istenmemektedir. Yani güzellik bakım kremleri ya da kimyasal içeriği bulunan solüsyonların cilde sürülmemesi ön şartlar arasındadır. Bununla birlikte karaciğeri ve cildi doğrudan etkileyen sivilce haplarının kesilmesi de dermatologların tavsiyelerinden birisidir. Bu tür haplara devam edilmesi hem tedavinin doğru sonuna ulaşmasını engellemekte hem de ciltte bazı reaksiyonların ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Haliyle uzmanlar sivilce haplarını kullanan ve bazı kimyasal maddelerle yüzünü temizleyenlerin Kimyasal Peeling işlemi için bir süre beklemelerini önermektedir. 

Kimyasal Peeling işlemi esnasında doktor önerileri muhakkak önemsenmeli ve asla ihmal edilmemelidir. Özellikle işlem yapılırken cilde dokunulmamalı ve hafif kaşıntı sırasında cilt kaşınmamalıdır. Hem cildin daha iyi bir biçimde solüsyonu emmesi hem de farklı yan etkilerin ortaya çıkmaması adına bu hususlara dikkat edilmelidir. Yine uygulama sırasında uzman kişiye karışmamak ve işlemi doğru biçimde tamamlamasını sağlamak önem arz etmektedir. 

Kimyasal Peeling işleminde bilindiği üzere cilde birkaç kimyasal solüsyon sürülmektedir. Bu solüsyonlar ciltteki derinin yenilenmesine ve ölü hücrelerden tamamen temizlenmesine olanak tanımaktadır. Ancak işlemden hemen sonra uygulanan kimyasallardan ötürü ciltte hafif kabuklanmalar meydana gelecektir. Bu kabuklar yaklaşık olarak bir hafta boyunca ciltte kalacak ve kişiye kaşıntı hissi verecektir. Yalnız işlemden sonra bu kabukların soyulmaması gerekmektedir. Eğer kabuklar hasta tarafından soyulursa ciltte kızarıklıklar ve ufak yaralar oluşabilecektir. Dolayısıyla mutlaka uzman dermatoloğun belirttiği şekilde kabuklara dokunulmamalı ve kabukların kendi kendiliğinden dökülmesi beklenmelidir. 

Kimyasal Peeling işleminden sonra oluşan kabuklanmalara dikkat edilirken güneşten de kaçınmak doğru olacaktır. Bireyler Kimyasal Peeling yaptırdıktan sonra en az bir hafta doğrudan güneş ışığına çıkmamalı ve güneşin zararlı etkilerinden mutlaka korunmalıdırlar. Çünkü güneş ışınları hassas olan cilde zarar verebileceği gibi belirli yanıkların oluşmasına da sebep olabilecektir. Haliyle uzman kişilerin önerileri dikkate alınırken güneşten bir hafta süreyle kaçınmak ve 11.00-17.00 arasında güneşe çıkılmaması esas alınmalıdır. Bu arada Kimyasal Peeling işleminin kışın uygulanması da genel geçer bir kural olarak benimsenmeli ve mutlaka bu işlem soğuk dönemlerde uygulanmalıdır. Kışın cildin daha rahat hücre yenilediği ve zarar görmediği de hesaba katıldığında Kimyasal Peeling ile istenilen sonucun alınması adına bu tür öneriler dikkate alınarak benimsenmelidir. 

Bu arada Kimyasal Peeling işlemi yapılmadan önce kişinin cildinde açık yara, uçuk ya da derin güneş yanıkları bulunuyorsa işlemin ertelenmesi gerekmektedir. Daha doğrusu bu tür yaralar varken kimyasal peeling uygulamak kişinin yaralarının derinleşmesine ve artmasına sebep olacaktır. Haliyle cilt tamamen sorunsuzken bu uygulamanın yapılması önem arz etmektedir. Yine de uzmanlar kendi görüşlerini bildireceği için ilk başta dermatologla görüşmek en sağlıklısıdır. 

Kimyasal Peeling Öncesinde ve Sonrasında