Kimyasal Peeling

Peeling'e Dair Herşey!

Kimyasal Peeling

Özellikle cilt bakımı yaptırmak hem kadınlar hem de erkekler için bir zorunluluk haline gelmiştir. Son dönemlerde güneşin ve kirli havanın etkisiyle ortaya çıkan cilt sorunlarını gidermek için bakım kürlerine başvurulmakta ve güzellik merkezlerinden randevu alınmaktadır. Ancak insanlar hangi cilt tipi için hangi uygulamanın nasıl yapılacağını bilememektedirler. Tabii ki bu konuda güzellik merkezleri cilt analizleri ile kişilere yardımcı olsa da doğru tekniği önceden bilmenin önemli olduğu ifade edilmektedir. Son zamanlarda artan cilt lekeleri, oluşan yüz yanıkları ve bazı yaraların tedavi edilmesi için yeni yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden birisi de Kimyasal Peeling olarak bilinmektedir. Özel üç dört kimyasal madde ile cilde yapılan uygulamada istenilen sonuç alınmakta ve cilt beklenildiği gibi pürüzsüz bir yapıya kavuşmaktadır.

Cilt bakımına önem veren ve aynı zamanda yüzünde ciddi leke, yanık gibi izler bulunan kişiler  Peeling metodunu tercih etmektedirler. Bu yöntem ile cildin üst tabakasındaki deri soyulmakta, yeni hücrelerin oluşumu desteklenmektedir. Bununla birlikte yüzde ortaya çıkan deformasyonların giderilmesi de yine  Peeling ile mümkün hale gelmektedir. Yalnız bu yöntemi uygulayan kişi ve doktorun mutlaka yetkin olması gerekmektedir. Doğru teknikle ve uygun ürünlerle yapılan Peeling ile istenilen sonuç yalnızca birkaç seansta alınmakta ve cilt beklenilen görünümünü elde etmektedir. 

Kimyasal Peeling yaptırmak için öncelikle bu işlemi yapan hastane ya da doktorlarla görüşmek gerekmektedir. Tabii ki güzellik uzmanları da Kimyasal Peeling yapma sertifikalarını aldıktan sonra bu işlemi rahatça uygulayabilmekte ve kısa sürede etkili sonuç alınmasına yardımcı olabilmektedirler. Kimyasal Peeling metodundan kısaca bahsetmek gerekirse söylenebilecek ilk şey cilde bazı kimyasal maddelerin uygulanıyor olmasıdır. Tabii ki insanlar kimyasal kelimesini duyduktan sonra işlemin güvenilirliğinden şüphe duysalar bile bu maddeler cilde ya da yüzün alt katmanına herhangi bir zarar vermemektedirler. Kimyasalların görevi cildin beklenilen yapıya kavuşmasını sağlamak ve tamamen ölü dokularından arınmasına yardımcı olmaktır. Yine de her türlü önlemin alınması adına uzman Dermatolog ile görüşmek ve fikirlerini almak önerilenler arasındadır.

 Peeling daha önce de ifade edildiği gibi cilde kimyasal asitlerin uygulanması metodudur. Bu sayede ciltte bulunan akne, skar, lezyon ya da lekeler tamamen giderilmekte ve cildin istediği görünüme kavuşması sağlanmaktadır. Yalnız uzman kişiler tarafından uygulanan Kimyasal Peeling yöntemi kesinlikle kış aylarında yapılmalıdır. Kışın hem hücre yenilenmesinin fazla olması hem de güneş ışınlarının direkt olarak cilde temas etmemesi bu metodun kışın uygulanması için sayılan gerekçeler arasındadır. Buna rağmen ilkbahar ve sonbahar aylarında dikkat edildiği takdirde Kimyasal Peeling yapıldığı da unutulmamalıdır. Sonuç olarak bu işlemin en doğru ve en iyi biçimde yapılabilmesi için uzmanlarla görüşmesi tavsiye edilmektedir. 

Son zamanlarda artan cilt lekelerinin tamamen yüzden arındırılması için uygulanan Kimyasal Peeling derinin soyulmasına, yeni derinin ortaya çıkmasına ve bebeksi bir görünümün elde edilmesine olanak tanımaktadır. Kişinin cilt tipine ve istenilen tedaviye göre farklı kimyasallar uygulanacağı için mutlaka uzman bir kişinin görüşlerinden yararlanmak ve cilt analizi yaptırmak gerekmektedir. Açık tenli kişilerde daha derine nüfuz eden kimyasallar kullanılırken esmer tenli bireylerde uygulama daha yüzeysel olarak yapılmaktadır. Tabii ki bu noktada en iyi kararı dermatoloğun vereceği de mutlaka ifade edilmelidir. 

Kimyasal Peeling